krzewy całoroczne

8 krzewów całorocznych, które muszą znaleźć się w Twoim ogrodzie

Krzewy całoroczne są nieocenioną ozdobą każdego ogrodu. Ich najważniejszym atutem jest to, że prezentują się pięknie niezależnie od pory roku. Mogą one być wykorzystane na różne sposoby – jako solitery, rośliny żywopłotowe, a nawet w ogrodach skalnych. W tym artykule opisujemy 8 krzewów, które zachwycają swoim wyglądem przez cały rok.

Rododendrony

Rododendrony to krzewy, które znane są przede wszystkim z obfitego, wiosennego kwitnienia. Ale to nie wszystko – są one również atrakcyjne przez resztę roku. Większość odmian posiada ciemnozielone, skórzaste liście, które pozostają na krzewie przez cały rok.

Rododendrony najlepiej rosną w półcienistych, osłoniętych miejscach. Gleba, na której będą rosły, powinna być kwasowa, próchniczna, wilgotna i dobrze zdrenowana. Rośliny te są dość wrażliwe na suszę, dlatego w okresie letnim wymagają regularnego podlewania.

Pod koniec kwitnienia warto przyciąć rośliny – dzięki temu w następnym roku będą obficiej kwitły. Podczas przycinania warto usunąć również uszkodzone i chore gałązki.

Przeczytaj także: Kiedy przesadzać tuje i jak to zrobić poprawnie

Wawrzynek wilczełyko (Daphne)

Wawrzynek wilczełyko to krzewy, które szczególnie wyróżniają się w okresie zimowym. Nie tylko z powodu swoich ciemnozielonych, skórzastych liści, ale przede wszystkim dzięki późnozimowemu kwitnieniu. Kwiaty są małe, ale intensywnie pachnące.

Wawrzynki najlepiej rosną w półcienistych miejscach. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i dobrze zdrenowana. Rośliny te nie tolerują suszy, dlatego w okresie letnim wymagają regularnego podlewania.

Wawrzynki to krzewy, które nie wymagają częstego przycinania. Wystarczy jedynie usunąć uszkodzone i chore gałązki. Przycinanie przeprowadza się tuż po kwitnieniu.

Azalie

Azalie, podobnie jak rododendrony, są krzewami, które najbardziej wyróżniają się w okresie wiosennym. Ale dzięki swoim ciemnozielonym, skórzastym liściom są również atrakcyjne przez resztę roku.

Azalie najlepiej rosną w półcienistych, osłoniętych miejscach. Gleba powinna być kwasowa, próchniczna, wilgotna i dobrze zdrenowana. Rośliny te są dość wrażliwe na suszę, dlatego w okresie letnim wymagają regularnego podlewania.

Azalie to krzewy, które nie wymagają częstego przycinania. Wystarczy jedynie usunąć uszkodzone i chore gałązki. Przycinanie przeprowadza się tuż po kwitnieniu.

Pierisy (Pieris)

Pierisy to krzewy o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie. Wyróżniają się one nie tylko białymi lub różowymi kwiatostanami, które pojawiają się wczesną wiosną, ale również pięknie przebarwiającymi się liśćmi.

Pierisy najlepiej rosną w półcienistych, osłoniętych miejscach. Gleba powinna być kwasowa, próchniczna, wilgotna i dobrze zdrenowana. Rośliny te są dość wrażliwe na suszę, dlatego w okresie letnim wymagają regularnego podlewania.

Pierisy to krzewy, które nie wymagają częstego przycinania. Wystarczy jedynie usunąć uszkodzone i chore gałązki. Przycinanie przeprowadza się tuż po kwitnieniu.

Berberysy

Berberysy to krzewy, które są atrakcyjne przez cały rok, nie tylko dzięki swoim pięknie przebarwiającym się liściom, ale również dzięki obfitemu, wiosennemu kwitnieniu i ciekawym, jesiennym owocom.

Berberysy najlepiej rosną na słonecznych, dobrze zdrenowanych stanowiskach. Rośliny te są dość odporne na suszę, ale w czasie długotrwałego braku opadów wymagają podlewania.

Berberysy to krzewy, które wymagają regularnego przycinania, przede wszystkim w celu utrzymania ładnego kształtu. Przycinanie przeprowadza się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Tawułki (Spiraea)

Tawułki to krzewy, które szczególnie wyróżniają się w okresie wiosennym, kiedy pokrywają się obfitym kwiatostanem. Ale dzięki swoim ciemnozielonym liściom są atrakcyjne przez cały rok.

Tawułki najlepiej rosną na słonecznych, dobrze zdrenowanych stanowiskach. Rośliny te są dość odporne na suszę, ale w czasie długotrwałego braku opadów wymagają podlewania.

Tawułki to krzewy, które wymagają regularnego przycinania, przede wszystkim w celu stymulowania obfitego kwitnienia. Przycinanie przeprowadza się tuż po kwitnieniu.

Hortensje

Hortensje to krzewy, które najbardziej wyróżniają się w okresie letnim, kiedy pokrywają się obfitym kwiatostanem. Ale dzięki swoim dużym, ciemnozielonym liściom są atrakcyjne przez cały rok.

Hortensje najlepiej rosną w półcienistych, osłoniętych miejscach. Gleba powinna być próchniczna, wilgotna i dobrze zdrenowana. Rośliny te są dość wrażliwe na suszę, dlatego w okresie letnim wymagają regularnego podlewania.

Hortensje to krzewy, które wymagają regularnego przycinania, przede wszystkim w celu stymulowania obfitego kwitnienia. Przycinanie przeprowadza się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Jaśminowce (Jasminum)

Jaśminowce to krzewy, które szczególnie wyróżniają się w okresie letnim, kiedy pokrywają się obfitym, pachnącym kwiatostanem. Ale dzięki swoim ciemnozielonym liściom są atrakcyjne przez cały rok.

Jaśminowce najlepiej rosną na słonecznych, dobrze zdrenowanych stanowiskach. Rośliny te są dość odporne na suszę, ale w czasie długotrwałego braku opadów wymagają podlewania.

Jaśminowce to krzewy, które wymagają regularnego przycinania, przede wszystkim w celu stymulowania obfitego kwitnienia. Przycinanie przeprowadza się tuż po kwitnieniu.

Krzewy całoroczne są niezastąpionym elementem każdego ogrodu. Dzięki swojej różnorodności i atrakcyjności przez cały rok potrafią stworzyć unikalną atmosferę i uczynić ogród pięknym i kolorowym niezależnie od pory roku.

Total
0
Shares